Många små pauser kopplas till bättre hjärt-kärlhälsa och mindre midjemått.

Att lång tids sittande påverkar hälsan negativt är knappast en nyhet. Vad som är nytt är däremot upptäckten att det inte bara är den sammanlagda längden på tiden vi sitter som spelar roll, utan hur ofta vi bryter av med korta pauser.

Många små pauser, även de som bara handlar om en minut, kopplas till bättre hjärt-kärlhälsa och till mindre  midjemått i en ny australiensisk studie som analyserat data från nästan 5000 personer över 19 år.

Huvudförfattaren Genevieve Healy tipsar om följande för att uppnå mer variation vid ett sittande kontorsarbete:

–          Stå upp när du pratar i telefon

–          Istället för att skicka ett mail, gå förbi kollegan några rum bort.

–          Placera skrivare och papperskorgar en bit bort så får alla medarbetare en naturlig bensträckare ibland.

–          Gå på toaletten på en annan våning. 

Studie: ”Healy GN. Sedentary time and cardio-metabolic biomarkers in US adults: NHANES 2003-06. Eur Heart J. 2011 Jan 11. E-pub.”